Nagy izgalommal készültem az idén nyáron Jászapátiba, mert nem résztvevőként, hanem oktatóként mentem oda. Tavasszal kezdtük el tervezni a nyári programot. Több témát ajánlottam a csipkéseknek. Végül a választás az Amit a mellévarrott ujjú ing készítéséről tudni kell témára esett.
Mi is az a mellévarrott ujjú ing? Olyan régi ingfajta, amelyik első ránézésre raglán szabásúnak tűnik, de csupa téglalapból varrjuk össze, s a nyak összehúzása alakítja ki a "raglán" fazont. Ezt az ingfajtát főként a nők viselték igen változatos formában.
A bevezető előadásban a résztvevők megismerkedtek az egyes magyar népviseletek mellévarrott ujjú ingjeivel, majd az ilyen típusú ing díszíthetőségével. A következő feladat a saját ing megtervezése volt. Mintául szolgáltak többek között az általam készített zsűrizett ingek, amelyek a Hagyományőrzés oldalamon is fentvannak. Ezután szabtunk:
azsúroztunk:
megismertünk néhány díszítő összevarrást:
csipkét vertünk:
napközben keményen dolgoztunk:
Nemcsak ing készült, hanem a megtanult technikával gyermekruha is:
A minták drukkolásával is megismerkedhettünk Jutka segítségével:
Sok-sok tapasztalatot szerezhettünk egymástól a munka közbeni beszélgetések során.
Kiállítást is készítettünk a résztvevők eddigi munkáiból:
Közben a vendéglátóink gondoskodtak bőséges ellátásunkról. Napközben finom süteményeket és gyümölcsöket csipegethettünk, dinnyét a város polgármesterétől kaptunk. Este és reggel a kollégiumban ilyen szépen tálalt Rozika nekünk:
Esténként gyöngyöt fűzhettünk:
Jászberényben ezidőtájt kezdődött a Csángó fesztivál. Ennek keretében láttuk a 15 éves Jászberényi Hagyományörző Együttes műsorát:
Csütörtök este pedig fenséges vacsorával vendégeltek meg bennünket a házigazdák.
A visszajelzések alapján ismeretekben, gyakorlatban gyarapodva, új feladatokkal ellátva tértek haza a résztvevők.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése