Az idén is szerettem volna egy új szoknyát készíteni. Mivel az idei békéscsabai textiles konferencia témája a gyapjú volt, s erre készítettem pályázati anyagot, belejöttem a gyapjú csipke készítésébe, s ennek a szoknya alapjául is a gyapjút választottam. A szövet vékony gyapjú szövet, a csipke anyaga pedig egy világosabb gyapjú szövet vetülék szála.
A szoknya fazonja gyorsan körvonalazódott a fejemben. Már csak a megfelelő szabásminta megtalálása volt a feladat. Anno, középiskolás koromban tanultam szabásminta készítést, de ez már nagyon régen volt, s teljesen elfelejtettem. A Burda magazin szabásmintáit használom a varrásaim során. Ennek a szoknyának a szabásmintáját a 2013. évi 12. számban találtam meg. Nagyjából az ott leírtakat használtam, de a derekát másképpen oldottam meg. Hátulra cipzárat tettem, s az áthajtás felső részét elől összevarrtam. Nem a rossz beállítás az oka, a szoknya áthajtós része valóban hosszabb a szoknya másik felénél.
(A szabásminta lelőhelyét azért is fontosnak tartom megjegyezni, mert már jártam úgy, hogy egy top szabásmintáját szintén az aktuális Burdából vettem ki, megcsipkéztem. Beadtam zsűrizésre, s nem kapott minősítést. Az indoklás a következő volt: "Nagyon szép a csipke, motívuma és kivitelezése is. Az egyes darabok díszítővarrással való összedolgozása is igényes. Szerencsésebb lett volna egy nőiesebb szabásvonal alkalmazása." A tanulság, hogy ezentúl fel kell tüntetnem a szabásminta eredetét is.)
Már csak a csipke megtalálása volt a feladat. Mivel az áthajtás szélére kerül a csipke, valami hosszúkás mintát szerettem volna, de nem túl szögleteset. Szeretem a pókokat, ezért először a keresztelő ruhánál használt felvidéki minta jutott az eszembe. ( Erről a 2014.01.08.-i bejegyzésben írtam)
Ezt a mintát már többször felhasználtam, valami más kellene inkább. Itt a pók alakja viszont olyan szép! Sokan talán nem is gondolják a hosszúkás alakzatról, hogy pók! Pedig az, mégpedig a szebbik fajtából! Szeretem még a rózsaverést is. Teszünk a pók közepébe rózsaverést, gondoltam. Ha egyet teszek, akkor túlságosan gömbölyded lesz. A kettő sem tetszett, így lett három. A pókok közé nem akartam a fenti mintában szereplő virágokat tenni, valami más kellet. Végül is ilyen lett:
Szeretem az ovális formák egymásutániságát. Az áttervezés első ránézésre nagyon egyszerűnek tűnt, de a valóságban eléggé megszenvedtem a minta megrajzolásával. Végül is sikerült megoldanom a problémákat, s elkészült a csipke mintarajza.
Először megvarrtam a szoknyát, hogy tudjam mennyi csipke kell. Persze a derékpántot nem varrtam fel, mert ez alá kell majd bedolgozom a csipkét. A csipke verése ezután következett. A kezdés került a szoknya aljára, a befejezést pedig így be tudtam varrni a derékpántba. Ez azért volt jó, mert a csipke befejezése egyszerűbb lett. Nem kellett a szálak eldolgozásával sokat foglalkozni, csak egyszerűen elkötöttem a párokat. A csipkét a behajtástól fél cm-re varrtam fel a csipke szálával. Majd a szoknya derekát is befejeztem.
Így készült el az idei csipkés szoknyám.
Nagyon szép!
VálaszTörlésBizony nagyon szép!
VálaszTörlésÖrömmel készítettem.
VálaszTörlésMinden nagyon összhangban van, és csinos volt rajtad. További sok szép viseletet készítsél, gratulálok
VálaszTörlés