Oldalak

2024. október 31., csütörtök

Másodkézből

 A budapesti Divat és város kiállításon modern elképzelések is láthatóak voltak. Ezek közül azt az összeállítást szeretném bemutatni, amely régi csipkék felhasználásával készült. Az alkotók fantáziáját megmozgatta a csipke.


A felső rész kétféle horgolt csipke felhasználásával készült:



A nadrág azonos mintájú, kerek horgolt terítők összedolgozásából alakult ki:




A nadrág derekán ásványi kövekből készült öv:


A masz kétféle csipkéből készült. Horgolt és varrott csipkéből.


A varrott csipke közelről:


Az öltözetet megálmodói:  Récsi Kinga Réta és Tasnádi Katalin Lili 

2024. október 23., szerda

Karácsonyra készülve 2024


Az idén egy kis kerek terítőt készítettem karácsonyra. Miért karácsonyi? Mert piros és arany színű. Terveim szerint az adventi tálam alatt lesz, így hosszan gyönyörködhetünk majd benne.

Egy úrvölgyi csipkét alakítottam át egy kicsit. Szélesebbre vettem a csipkét magát, s benne a vászonszövésű négyzetek is nagyobbak, mint az eredeti mintában. Aranyszálakat tettem két sorban a szélére, s arany színű a négyzetek dolgozó párja, s a belső szélen két aranypár fut. A piros alap, inkább meggypiros, Venne 40-es pamut csipkeverő cérna. Vastagsága kb 80-as horgolócérnának felel meg. 

A terítő átmérője 36 cm, a csipke 6 cm széles.

A csipke mintarajza nem fér rá egy lapra. Ezért a negyedének a mintarajzát tudom csak megadni. Négyszer kell kinyomtatni, s össze kell ragasztani.


Nem egyenes vonalban kezdtem, hanem ferdén. Így kevésbé feltűnő az összedolgozás. Szerencsére van egy nagy lapos kerek párnám, így egy felhelyezéssel meg tudtam csipkézni. Akinek nincs ilyen nagy párnája, az kénytelen időnként áthelyezni a csipkét a mintarajzzal együtt. Úgy járunk el, mint a sarok esetében az áthelyezésnél. Az aSzakkör videói közül ITT látható az eljárás.
Elkészült a csipke: 



Átgőzöltem.
Az elképzelésem szerint egy ugyanolyan alapszínű vászon kevés arany mintával lett volna a csipke közepe. Ilyen anyagot nem kaptam. (Mert messze még a karácsony). Így magad uram, ha szolgád nincs. Elhatároztam, hogy megfestem az anyagot magam. Vékony vásznat a megfelelő színben szerencsére kaptam. A kreatív hobby boltban pedig arany textilfestéket és nagyon vékony ecsetet vettem. Beavattam a textilt. Az egyik sarkában próbálgattam a festést. Összegyűrtem az anyagot, s a gyűrődések mentén festettem meg a vonalakat. 


Most jött apróba. Melyik textillel jobb: az egyszínűvel, vagy az aranyossal:



Nekem az aranyos volt a nyerő. Fel kell varrni a csipkét. 
Ráfektettem az anyagra, s felgombostűztem:


Majd minden fülecskét levarrtam a csipke cérnájával. Azért a csipke cérnájával, mert így szinte nem is látszik a felvarrás. A fonák oldal:


Körbevágtam a textilt kb 2 cm szélesen.


A színén a textilt a felvarrásig visszahajtva apró huroköltéssel eldolgoztam. Itt már nem a csipke cérnáját használtam, mert a varrócérna jobban illett a textil színéhez. A fonák oldala így nézett ki:


Éles ollóval a varráshoz nagyon közel levágtam a felesleget:


És el is készültem:


Sajnos a képen a színek nem mindig felelnek meg a valóságnak, mivel nem mindig ugyanolyan fényviszonyok mellett fotóztam. Igyekeztem javítani rajta, de nem mindig sikerült.
A csipkés gyertyák elkészítéséről két évvel ezelőtt ITT írtam.

2024. október 16., szerda

Egy lepoglavai csipke 2

Egy újabb lepoglavai csipkét szeretnék bemutatni, amely vertcsipke technikával készült.. 


 A szerkezete : középen egy négyzetre hajazó alakzat van, amelyet négy lencse alakú alakzat egészít ki körré.

Nézzük a terítő közepét:


A terítő közepén lévő "négyzet" oldalának szélén a mintázat minden oldalon ugyanaz. A belsejében azonban nincs szimmetria. A nagyobb stilizált virágmotívumok közötti teret kisebb virágok és levelek töltik ki. Az egyes elemek új kezdéssel és befejezéssel készültek.
 


A lencse alakzatot szintén virágok és levelek töltik ki, s "kukacok" sora zárja a belső részen.

Az alakzatok félveréssel és vászonveréssel készültek. A virágok és az alakzatok közepének kitöltése igen változatos. A csipkében látható virágok és levelek közelről:










és az általam "kukacnak" nevezett motívum:



A figyelmemet nem a terítő szerkezete, nem a motívumok milyensége keltette fel, hanem a kitöltő hálók sokasága, változatossága.
Tizenegy különböző hálót és kitöltést figyelhetünk meg a csipkén:














Mindezen szépségek egy csipkén belül harmonikus egységet alkotva.

A fényképeket 2022-ben Kiskunhalason a Csipkemúzeumban készítettem.

2024. október 9., szerda

Variációk 90

 


A csipke mintarajza:


A csipke szélessége 60-as horgolócérnából készítve 7,5 cm.

2024. október 2., szerda

Ariadné fonala - kiállítás


Ariadné fonala címmel nyílt kiállítás a tavaszi és kora nyári időszakban a kápolnásnyéki Halász kastélyben a Szombathelyi Képtár  textilgyűjteményéből. A sok szép, és esetenként formabontó darabok közül azokat mutatom be, amelyenek valami kapcsolata van a csipkével, illetve valamelyik csipketechnikával. 

Péreli Zsuzsa (1947- )Kossuth-díjas, nemzetközileg elismert textilművész. Újító, kisérletező törekvései mellett fontos számára a kárpitszövés. Legtöbb képét goblein szövéssel készíti, de emellett más technikákat is szívesen alkalmaz. Magát kárpitművészként definiálja. 

Régiség című kollázs alkotása 1976-ban régi selyembrokát anyagok  felhasználásával varrással és szövéssel készült. Alapanyaga selyembrokát, gyapjú, csipke (gépi). 









Szuppán Irén (1926-2016) Munkácsy Mihály-díjas textilművész Szeptember című alkotása 1974-ben készült. Alapanyagként juta alapra szizál szálakat használ. Vegyes technikával, varrással, csomózással és horgolással készült. 








Szintén Szuppán Irén alkotása a Térelválasztó, amely 1972-ben készült. Alapanyaga len és juta. Alkalmazott technikák a fonás és a horgolás.















Források: 

https://port.hu/adatlap/szemely/pereli-zsuzsa/person-276463

https://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9reli_Zsuzsa#Forr%C3%A1sok

https://gimhaz.hu/muveszek/szuppan-iren/