Az idén egy kis kerek terítőt készítettem karácsonyra. Miért karácsonyi? Mert piros és arany színű. Terveim szerint az adventi tálam alatt lesz, így hosszan gyönyörködhetünk majd benne.
Egy úrvölgyi csipkét alakítottam át egy kicsit. Szélesebbre vettem a csipkét magát, s benne a vászonszövésű négyzetek is nagyobbak, mint az eredeti mintában. Aranyszálakat tettem két sorban a szélére, s arany színű a négyzetek dolgozó párja, s a belső szélen két aranypár fut. A piros alap, inkább meggypiros, Venne 40-es pamut csipkeverő cérna. Vastagsága kb 80-as horgolócérnának felel meg.
A terítő átmérője 36 cm, a csipke 6 cm széles.
A csipke mintarajza nem fér rá egy lapra. Ezért a negyedének a mintarajzát tudom csak megadni. Négyszer kell kinyomtatni, s össze kell ragasztani.
Nem egyenes vonalban kezdtem, hanem ferdén. Így kevésbé feltűnő az összedolgozás. Szerencsére van egy nagy lapos kerek párnám, így egy felhelyezéssel meg tudtam csipkézni. Akinek nincs ilyen nagy párnája, az kénytelen időnként áthelyezni a csipkét a mintarajzzal együtt. Úgy járunk el, mint a sarok esetében az áthelyezésnél. Az aSzakkör videói közül
ITT látható az eljárás.
Elkészült a csipke:
Átgőzöltem.
Az elképzelésem szerint egy ugyanolyan alapszínű vászon kevés arany mintával lett volna a csipke közepe. Ilyen anyagot nem kaptam. (Mert messze még a karácsony). Így magad uram, ha szolgád nincs. Elhatároztam, hogy megfestem az anyagot magam. Vékony vásznat a megfelelő színben szerencsére kaptam. A kreatív hobby boltban pedig arany textilfestéket és nagyon vékony ecsetet vettem. Beavattam a textilt. Az egyik sarkában próbálgattam a festést. Összegyűrtem az anyagot, s a gyűrődések mentén festettem meg a vonalakat.
Most jött apróba. Melyik textillel jobb: az egyszínűvel, vagy az aranyossal:
Nekem az aranyos volt a nyerő. Fel kell varrni a csipkét.
Ráfektettem az anyagra, s felgombostűztem:
Majd minden fülecskét levarrtam a csipke cérnájával. Azért a csipke cérnájával, mert így szinte nem is látszik a felvarrás. A fonák oldal:
Körbevágtam a textilt kb 2 cm szélesen.
A színén a textilt a felvarrásig visszahajtva apró huroköltéssel eldolgoztam. Itt már nem a csipke cérnáját használtam, mert a varrócérna jobban illett a textil színéhez. A fonák oldala így nézett ki:
Éles ollóval a varráshoz nagyon közel levágtam a felesleget:
És el is készültem:
Sajnos a képen a színek nem mindig felelnek meg a valóságnak, mivel nem mindig ugyanolyan fényviszonyok mellett fotóztam. Igyekeztem javítani rajta, de nem mindig sikerült.
A csipkés gyertyák elkészítéséről két évvel ezelőtt
ITT írtam.