2024. december 23., hétfő
2024. december 17., kedd
Höveji pókok Hegykőn
Hegykőn járva meglátogattam a Csipkeházat, ahol Szigethy Istvánné (1929-2021) a Népművészet mesterének életműve látható. A rengeteg csodásan elkészített alkotás között szinte elvész az ember. Azt sem tudja, merre nézzen, mit csodáljon.
Ebben a bejegyzésben nem tudok, és nem is akarok, mindent megmutatni. Most a varrott pókok sokféleségét vehetjük szemügyre. Helyettem inkább beszéljenek a képek.
Aki arra jár, térjen be a kis parasztházba, s varázsolódjon el a sok szépség láttán.
A varrott pókokról és a höveji hímzésről ITT és ITT lehet bővebben olvasni.
2024. december 11., szerda
Toszkánában járva
Amikor kirándulok, nem kerülik el a figyelmemet a csipkék. Elsősorban a kézi csipkéket keresem, de a szép gépi csipkére is felfigyelek. Sajnos némelyik megközelíthetetlen helyen van, s nehéz megállapítani, hogy kézi vagy gépi csipke-e.
Toszkánában járva lencsevégre került néhány igazán szép darab.
Monterossoban a Szent János keresztelő kápolnában ez a szép csomózott rece technikával készült csipke fogadott:
Ugyanitt egy kötött szélcsipkével is találkoztam:
A következő csipke gépi és kézi egyben. A készen vásárolt azsúros vászoveréses szalagot a megfelelő formára igazítják, majd kézzi öltésekkel díszítve rögzítik a formát.
Firenzében a Santa Croce (Szent Kereszt) bazilikában láttam ezt a szép csipkét. Mivel sajnos nem tudtam elég közel menni hozzá, ezért nem tudom biztosan megállapítani,hogy kézi vagy gépi csipke.
2024. december 4., szerda
Karácsonyra készülve 2 2024
Az ajándékokat szépen csomagolva szoktuk átadni. Ha egyszínű papírt választunk, akkor egy csipkés ajándékkísérővel szebbé, egyedibbé tehetjük a csomagolást. Sőt az ajándékkísérő is egyedi ajándék.
Fából lézervágott szivecskét választottam alapnak. Elkészítettem egy négyzet alakú csipkealapot. Félveréses háló alapon 3 levélkés virág.
80-as cérnához a fenti négyzet oldala 7,5cm.
A csipkét még a párnán keményítettem tömény OPART szintetikus keményítővel.
Száradás után leszedtem, majd ráragasztottam a fa alapra. A ragasztást hobbi ragasztóval végeztem. A ragasztási felületet vajszínű kartonnal fedtem le. A szalagot nagyfokú tűvel fűztem át a faalap lukacskáján, majd masnira kötöttem.
2024. november 27., szerda
Legyező a szecesszió korából
A legyező ősidők óta használt eszköz, amelyet a rovarok elűzésére, vagy a tűz élesztésére használtak. Virágkorát a 19. században, és a 20. század elején élte. A 19. században a legyezőgyártás fellegvára Párizs volt. A kézi legyezők készítésében élenjáró volt a Duvelleroy ház. A céget 1827-ben Jan-Pierre Duvelleroy alapította. Nem csak legyezőket, hanem egyéb kiegészítőket is készítettek: táskákat, pénztárcákat, látcsöveket. A századfordulón a szecesszió új korszakot nyitott a legyezők történetében meghonosítva a kanyargó növényvilágot.
Ebből a korból származik a már Georg Duvelleroy vezette ház nevéhez köthető baglyot ábrázoló legyező.
A legyező szerkezetét 13 darab acélberakásos teknőc küllő adja.
A legyező alapja fekete gépi tüll, amelyre kiterjesztett szárnyú baglyot aplikáltak. A bagoly vékony ágon ül. Az ág jobbra, balra felfut a legyező oldalán. A díszítmény vetcsipke és varrott technikával készült, amelyet acél flitterek díszítenek.
2024. november 20., szerda
2024. november 13., szerda
Gömörben járva
Tavaszi kirándulásom során Putnokon áthaladva meglátogattam a Gömöri Múzeumot. Sok csipkékre találtam. Ezek közül mutatok meg néhányat.
Legjobban a csomózott rece csipkékre csodálkoztam rá.