2025. február 27., csütörtök

A tüllcsipkés csornai kendők világa


A csornai népviselet ünnepélyes kiegészítője a fejkendő. Ezt viselték Húsvétkor, Úrnapkor, Nagyasszonynapkor, Kisasszony napkor. 
A kendő fehér lehelet vékony "patyolat", "moll" vagy batiszt alapra készült. Nagysága 85x85 cm-től 120x120 cm-ig terjed. A kendőnek csak a jól látható sarkát díszítették. A díszítmény hímzés,  rátét és a kendő szélén ráncolt tüll csipke. A hímzést, rátétet varróasszonyok készítették, míg a tüll csipkét kereskedőktől vásárolták. A kendőket a családban örökölték. Az asszonyt a legszebb fehér menyecske kendőjében temették el egészen az 1950-es évekig.  

 

A kendőt így viselték:




A csornai kendőnek három változatát ismerjük: 

  • az aranyhímzéses
  • a fehér hímzéses
  • a metéléses


Szőlőfürtös. szőlő leveles aranyhímzéses kendő:


A virágcsokor a kendő kiemelkedő díszítő eleme:


A kendő szélén perem minta található:


A kendő szélén arany paszomány szalaggal tüll csipke:


 Az aranyhímzéses kendő készítésekor a varróasszonyok aranyszálas láncöltéssel körbevarrták a levél és a virágmintákat, majd a minták közepét vékony fehér cérnával csipkeöltésekkel bepókolták. A kendő sarkában  virágcsokor , a kendő szélén perem minta található.



Az aranyhímzéses kendők nem csak pókolással, hanem szálhúzásos, szálszorításos technikával is készültek. Ezeket apácarácsos kendőknek hívták.





Fehérhímzéses kendő:




A metéléses kendő fehér alapon fehér metéléssel készült. Jellegzetessége a geometrikus mintázat, s a cakkozott rátét.







Források: 

http://www.gorginas.hupont.hu/9/csorna

https://megyerikum.hu/megyerikumok/rabakoz-csorna-es-kapuvar-kornyeke/csornai-viselet/

https://www.muharay.hu/index.php?menu=113

A fotókat én készítettem.


2025. február 19., szerda

Baba sapka a keresztelő garnitúrához

 


A keresztelő garnitúrám három részből áll. Már bemutattam a ruhát és a takarót. A harmadik eleme a sapka.

Egyszerű szabást választottam. 


A fotót A/4-es méretben kinyomtatva a minta 62-68-as méretnek felel meg. Az íves rész lesz a sapka hátulja. Ezt kétszer szabjuk. Félbehajtott anyagból úgy szabjuk, hogy a hosszanti egyenes rész legyen a hajtásvonalnál. A másik rész az eleje rész. Ezt is félbehajtott anyagból szabjuk. Itt a vízszintes egyenes rész, a fotón felül, legyen a hajtásvonalnál. A két megkötő nálam kiazsúrozva 2,5cm széles és 40-40 cm hosszú.


Az eleje rész csipkével együtt adja a szabásmintában lévő szélességet. A mintaába berajzoltam a szélcsipke szélességét, majd 3 cm azsúros textil következik, majd a betét csipke és egy keskeny maradék, amely egy szabálytalan alak. A csipkék méretre készítése után megvarrtam a 3 cm széles azsúros textilt , majd kiazsúroztam a maradék textil egyenes részét is. Összeillesztettem az elejét, majd rávarrtam a sapka hátulját is. A második sapka hátulját kézzel úgy varrtam fel a sapka belsejébe, hogy takarja a varrásszélt. Az alját egy textil csíkkal beszegtem. Felvarrtam a megkötőket. 

Játék babán így néz ki:


A hont megyei betét csipke mintarajza:


A csipke szélessége 80-as Anchor horgolócérnából készítve 5,1 cm.

2025. február 12., szerda

Fellépő ruha a 20. század elejéről

 


Ezt a ruhát Eleonora Duse ( 1858-1924) nemzetközileg ismert olasz színésznő viselte versmondásai alkalmával. Duse versmondása során az őszinte kitárulkozást részesítette előnyben, s ezzel új stílust teremtett.
A ruha pamutvászonból készült, amelyet dúsan varrott kézi csipke díszít. A készítője ismeretlen.



















A ruhát a Dívák kiállításon láttam 2024-ben a Magyar Zene Házában.

2025. február 5., szerda