2018. augusztus 21., kedd

A Magyar Csipkekészítők Egyesületének kitüntetettjei



Az idén két kiemelkedő csipkés társunk munkája került elismerésre a Mesterségek Ünnepe keretében.
Nagy Vincéné Marika  Népművészet Mestere díjat kapott. 


A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Nagy Vincéné Népi Iparművész csipkekészítő és oktató munkássága:
A csipke és hímzés ismerete rendkívül széleskörű. A két egymást kiegészítő díszítő technikát érzékenyen, igényesen alkalmazza. Saját tervezésű és készítésű alkotásait folyamatosan zsűriztet. Aktív segítője volt Mátray Magdolnának a csipketankönyv elkészítésében. Tanított Bábolnán a Csipkekészítő Iskolában, Budapesten a Felsőfokú Népi Játék és Kismesterség Oktató iskolában és Kalocsán a női börtönben. Jelenleg szakkört vezet Tatabányán és 13 éve oktatója a Hagyományok Háza csipkés és csipkeoktató képzésének. Tiszteletbeli tagja  a Népművészeti Egyesületek Szövetsége által létrehozott Csipke Szakmai Bizottságának. A Hagyományok Háza népművészeti zsűrijében zsürőr.
Szakmai tudását önzetlenül átadja mindenkinek.
Alapító tagja a Magyar Csipkekészítők Egyesületének. 2007-2015 között az egyesület elnöke volt. Tagja a Komárom-Esztergom megyei Népművészeti Egyesületnek, ahol gazdaságvezetői tisztséget tölt be. A Népművészeti Egyesületek Szövetségében az Ellenőrző Bizottság vezetője. 
Művészi alkotó munkáját többször elismerték. Háromszor nyerte el az Aranycsipke díjat, 2000-ben Király Zsiga díjjal tüntették ki.



Másik kitüntetettünk Tóth Béláné Szabó Terézia Király Zsiga díjat kapott.


A Király Zsiga díjat a Népművészeti Egyesületek Szövetsége hozta létre azzal a céllal, hogy a népművészet , a népi iparművészet népszerűsítését, magas fokú művelését díjazza.

Tóth Béláné Szabó Terézia munkássága:
A Szolnoki csipke készítésének egyetlen autentikus képviselője, továbbadója.
A Szolnoki csipkével 2003 nyarán ismerkedett meg. Jakabné Mészáros Gizellától tanulta meg a csipke készítésének fogásait. Ekkor fogalmazódott meg benne , hogy népszerűsíteni, oktatni fogja ezt a kevéssé ismert csipkefajtát. A Magyar csipkekészítők Egyesületének támogatásával oktató füzetet adott ki a Szolnoki csipke készítéséről. Életcéljának tekinti, hogy  a Szolnoki csipkét megismertesse, megszerettesse minél szélesebb körben. Általa jutott el  a Szolnoki csipke külföldre is. Az OIDFA , a Nemzetközi Vert és Varrott Csipke Egyesület pályázati kiállításán is bemutatásra került a csipkefajta. Folyamatosan kutatja a további megjelenési lehetőségeket.
2017-ben Szolnok város legrangosabb díját, a Kaposvári Gyula díjat kapta munkásságának elismeréséül.  


 A két alkotó munkásságának ismertetése kivonata az előterjesztéseknek. A két tablót a Magyar Csipkekészítők Egyesületének területén lehetett megtekinteni a Mesterségek Ünnepén.

2 megjegyzés: