2013. szeptember 25., szerda

Variációk 4

A következő variáció egy nagyon ismert minta. A legyező és a pók együttese. Itt két változatot rajzoltam meg. Nagyon kicsi az eltérés a kettő között:





Az alsó mintán egy kicsit eltoltam a pókot a legyezőhöz képest. Közelebbről:


 Itt a pók közvetlenül a legyezőből indul. Ezért a csipke is keskenyebb lesz egy picit a másik változathoz képest. A pókokat is igyekeztem variálni. Balról indulva az első és a hatodik pók szövéssel készült, a második egészveréssel. A harmadiknál egy "keret" készült, a külső íven egészverést alkalmaztam, vagyis azsúrt tettem bele. A negyedik póknál a külső két szövött szál után azsúrt készítettem, a belseje szövött pók. Az ötödiknél az azsúr egy szál után készült. Mint látszik, pók sem csak egyféle van. Biztos még többféle változatot is lehet készíteni, de amikor ezt a mintacsíkot vertem, ennyi jutott eszembe. Még egy dolgot szeretnék megjegyezni, hogy egy csipkében ne alkalmazzunk sokféleképpen elkészített pókot, hanem csak egyfélét. A fenti változat mintarajza:


A második változatnál a pók nem közvetlenül a legyezőből indul:


Itt a legyezők is egy kicsit távolabb kerültek egymástól.Ennek a változatnak a mintarajza:



Hasonló minta szerepel a csipkés szoknyán is, csak ott a pókoknak kevesebb lába van. Lám még ezt is lehetne variálni. Mármint a pókok lábának számát.

2013. szeptember 18., szerda

A poháralátétek mintarajzai

Többen megkerestek, és a poháralátétek mintarajzait kérték. Itt közzéteszem őket, s akinek szüksége van rá, letöltheti.
A nagy alátét csipkéjének átmérője 28cm:




A kis alátétek átmérője 9cm:

 








2013. szeptember 11., szerda

Csipkefajták: díszítő összevarrások

A paraszti szövőszékekkel nem lehetett tetszőleges szélességű vásznakat szőni. Egy lepedőhöz, terítőhöz több vásznat kellett összedolgozni, vagy a kiszabott ruházati elemeket is össze kellett dolgozni. Az összedolgozásra többféle technika alakult ki. Ezek közül valók a díszítő összevarrások is.
Alapjuk általában a hurok öltés. Régen pelenka öltésnek hívták. Ezt a kifejezést ma már nem használjuk, hanem helyette van a hurok öltés. A díszítő összevarrásokat a hurok öltések variálásával, egyéb díszítésekkel kiegészítve készíthetjük. A díszítő összevarrások az egész magyar nyelv területen elterjedtek voltak. A különböző területeken más-más elnevezéssel illették őket. 
Íme néhány közülük:




sima kötés, butakötés, gyenge vízfolyás



hármas kötéses vízfolyás


hurok varrás, minden ember kötése, minden asszony munkája



szökéses bokorkötés


vízfolyás, sűrű hurokvarrás


vízfolyás különböző nagyságú öltésekkel



minden ember kötése díszesen


kisgyüttés


keresztöltéses nagygyüttés


bolha szökés, szökéses bolhaugrás



fecskefarok


ágaskötés


körmös gyüttés inkéléses alapon




bokor öltés bimbókkal

És még sorolhatnám tovább. Ugye milyen szépek? Hát még a nevük! Maga a költészet. Kár, hogy lassan elfeledjük őket, nem alkalmazzuk manapság. Pedig ha nem is ezzel a technikával varrjuk össze a textileket, díszítésnek alkalmazhatnánk ezeket a szépségeket.
Ilyen díszítő összevarrást alkalmaztam a horgolt recével díszített mellévarrott ujjú női ing összeállításánál:


az ing és az...


összevarrása keresztöltésses nagygyüttéssel

Az ujjatlan ing ( blúz) összevarrása is díszített:

                                              

az ing és az.... 


összevarrása bokoröltéssel


Ezt a lányka inget a bolhaszökés öltéssorral varrtam össze:



2013. szeptember 4., szerda

Poháralátétek

Sok szél és betétcsipkét készítettem, s nagyon szerettem volna már egy hagyományos csipke terítőt készíteni. Először is mintát kellett találnom. Tervezni nem volt kedvem, s nem is mertem nekikezdeni. Később rájöttem, hogy a tervezés sem lenne ördöngös dolog, de addigra már több kis darab elkészült. Így nem kezdtem újra a projektet. A netet bújva találtam rá ezekre a Fürge ujjak című újságban, a régi időkben megjelent mintákra. Gondoltam, hogy kezdetnek jó lesz. Az eredeti méretet túl nagynak, ritkának, léhának találtam, ezért lekicsinyítettem. Így már jobban tetszett, s 100-as ekrű hogolócérnával nekikezdtem a megvalósításnak. Nehezen szoktam meg a párna forgatását, furcsa volt, hogy csak kevés verőkével kellett dolgoznom. Hozzá voltam szokva a 20-30 páras csipkékhez. Először gyakorlásnak szántam a csipkéket, de szerettem volna valamiképpen felhasználni őket. Így született az ötlet a készlethez. 
Ezeket a csipkéket készítettem:



A nagy csipke átmérője kb. 28cm, a kis csipkéké kb. 9cm.















 
 
A lányaimnak is megtetszett az ötlet, így mindegyikből 4 db-ot kellett készítenem (magamnak is szerettem volna egy sorozatot). Karácsony előtt elkészültek a fa keretek is, s a keretekbe illő üveglapok. Így az utolsó pillanatban elkészült a karácsonyi ajándék:



Nem gondoltam volna, de a legnagyobb gondot a doboz elkészítése okozta, amibe betettem az elkészült darabokat. Megfelelő méretű doboz nem kapható, így először csináltatni akartam négy dobozt. No ezért horribilis árat kértek, így azt is kénytelen voltam magam elkészíteni. Végül is időre minden elkészült, s a fa alá került 2012 karácsonyán.
A készlet kiállításra került 2013 tavaszán Kiskunhalason a Csipkeházban, és májusban A Magyar Kézművességért Alapítvány kiállításán a Budai Várban a Széchenyi könyvtár kiállító termében.