2015. november 25., szerda

Karácsony 2015

Ismét eltelt egy év, s közeledik a karácsony. Újabb vertcsipke karácsonyfa díszekkel tehetjük szebbé karácsonyfánkat.
A díszeket 60-as horgolócérnával készítettem.
A harang7 cm hosszú.



A csillag legnagyobb átmérője 6 cm.





A következő is 6 cm-es.



Ez a dísz 5,5 cm-es.



A mintákat a www.pinterst.com oldalon találtam. A tervezőket nem sikerült kinyomoznom.

2015. november 18., szerda

Variációk 30

Keret nélküli pók és V alak. Itt a V alakok kicsit összecsúsztak, így tulajdonképpen cikk-cakk lett belőlük.



Mintarajza:


2015. november 11., szerda

Breton főkötők

A Magyar Néprajzi Lexikon szerint "A főkötő csupán asszonyokat megillető, a férjes nőt jelképező, fejet borító öltözetdarab. Rendeltetése szerint különböző anyagokból készült, egy-három darabból alakították, szabott részeit homlokpánt és hátlap szakkifejezéssel jelölik. A főkötő tartozéka volt még – felerősítési módja szerint – a korcba fűzött főkötőfűző vagy a homlokszorító szalag. A főkötőt csipke, pántlika, gyöngy díszítette vagy kivarrták." 
Az évek során összegyűjtöttem az elém kerülő főkötők képeit. Ezekből szeretnék néhányat bemutatni. Először is nézzük a kedvenceimet a breton főkötőket.
Bretagne Franciaország legnyugatibb csücskében helyezkedik el.
A breton nők főkötőinek eredetileg az volt a célja, hogy illendően takarja a nők fejét, megvédje az időjárás viszontagságai ellen. Kifejezte, hogy mely vidékről származik az illető. Később a díszítő kedv egyre bonyolultabbá, szebbé tette ezeket a főkötőket. 
A breton nők főkötői a festőket is megihlették. Gauguin a breton nőkről 1886-ban készült festményén már látható a szép csipkés főkötő:



 és Jakob harca az angyallal című festményén szintén láthatók a breton főkötők:



Kunffy Lajos magyar festő is megörökítette a breton főkötőt a Bretagnei tengerparton című 1898-ban készült festményén, amely Kaposváron található.



Most pedig következzen néhány fotó a csipkés csodákról:
























Források:

www.szecessziosmagazin.com
https://commons.wikimedia.org
https://sancho70art.wordpress.com
www.ng.hu
www.nyest.hu
 

2015. november 4., szerda

Csipkefajták: Csetneki csipke

A csetneki csipke egy magyar horgolt csipkefajta. Az 1900-as évek elején alakult ki Csetneken. Létrehozóik a Szontagh nővérek.
Csetnek a mai Szlovákia területén fekszik.  Az 1900-as években Magyarországon Gömör megye Északi részén volt található.
A 19.század végén a Csetnek környékén termelt dohány iránti kereslet visszaesett, így a kieső keresetet valamilyen munkával pótolni kellett. Szontagh Aranka és Erzsébet ezért úgy döntött, hogy valamilyen háziipart kell meghonosítani a környéken. A csipkekészítésre esett a választásuk. 
A csetneki csipke az ír csipkéből alakult ki. Eredetileg horgolt motívumokat horgolt hálóval kötöttek össze. A kétféle csipke között az a különbség, hogy míg az ír csipke a síkból kiemelkedő motívumokat tartalmaz, a csetneki csipke motívumai nem, vagy csak alig emelkednek ki a munka síkjából. A Szontagh nővérek új motívumokat találtak ki, amelyeknek a magyar népi mintakincs az alapja. Ilyen motívumok a gránátalmák, tulipánok,rózsák, szőlőfürtök, szőlők, bajuszkák. Ezek a mintaelemeknek sajátos horgolási technika, az un. csetneki láncszem az alapja. Ebben is eltér az ír csipkétől. Kezdetben a mintaelemeket összekötő hálókat is horgolták, s a betétszál egy vastag szál volt. Ez a technika az I. világháború előtt volt elterjedt. A későbbi időkben a betétszál vékony szál lett, vagy el is hagyják, s az alaphálót varrják. A csipke így lazább, könnyedebb lett. Vegyes technikájúvá vált a csetneki csipke.
A csetneki csipke készítése során először az egyes motívumokat horgolják meg. Egy textilre felrajzolják a mintát, majd az elkészült motívumokat felvarrják a textilre. 






A motívumokat vagy horgolt hálóval, vagy varrott hálóval összedolgozzák. A textilről lefejtett csipkét ezután méretre feszítve gőzölik, rögzítik.
Néhány szép alkotás megtekintésével kaphatunk pontos képet a csipkéről.
 Egy nagyon korai munka, amelyen még erősek az ír csipke jellemzői:


Egy kis baba rékli 1908-ból:
 

 Újabb munkák a régi minták alapján:









Új felhasználása a csetneki csipkének:






A két múzeumi darab kivételével a csipkéket készítette: Ábelné Molnár Mária

Forrás:
http://jaszsag.eu
www.wikipedia.org
www.felvidek.ma
www.gondola.hu