2017. július 26., szerda

Csipkefajták: Schneeberg csipke

A Schneeberg csipke a  szecesszió virágkorában alakult ki. A vert csipke csoportjába tartoztik. Több elnevezését hallottam már. Említették Bécsi csipkeként, Schneeberg csipkeként, három páras csipkeként is.
A szecesszió kivonulást, elkülönülést jelent. Az elnevezés onnan ered, hogy 1897-ben Bécsben negyvenkilenc művész kivonult a városi művészeti központból, hogy új művészetet teremtsen. A századforduló jellegzetes képző- és iparművészeti, valamint irodalmi irányzata minden országban másként nyilvánult meg. Az elnevezése is országonként más és más volt. Az Osztrák-Magyar Monarchiában Sezession, Franciaországban art nouveau, Nagy-Britanniában modern style, Németországban jugendstil, Spanyolországban modernisimo, Olaszországban stile floreala, az USA-ban tiffany styl elnevezés terjedt el. A szecesszió irányzatán belül új mozgalmak indultak, mint az Arts and Crafts movenet Angliában és az Amerikai Egyesült Államokban, vagy a Wiener Werkstatte Bécsben. E mozgalmak képviselői a gépeket minden rossz forrásának tekintettél, s a hagyományos, időigényes kézi eljárások felé fordultak.
A vert csipkekészítés hagyománya a 17.századra nyúlik vissza az Osztrák-Magyar Monarchia területén. Változatos stílusok, irányzatok alakultak ki. A 19.-20. század fordulóján a Wiener Werkstatte mozgalom keretében a csipkekészítés is megújul. Új mintakönyvek készülnek. A cél gyorsan elkészíthető csipkeminták kialakítása. Így alakul ki a Schneeberg csipke , amely csipkék kevés, 3, 6, 9 pár felhasználásával gyorsan elkészíthetőek. A viszonylag nehéz len cérnából készülő csipkék légiesen könnyedek, áttetszőek. Az 1920-as évek után feledésbe merülnek ezek a csipkék, de az utóbbi időben ismét kedveltté váltak.






















Források:
Leopoldine  Winkler:AUSTRIA-SPITZE - Eine Klöppelspitze des Wiener Jugendstils
http://www.kloeppel-verein.at
http://www.knipling.de
https://de.wikipedia.org

2017. július 12., szerda

Karkötő 1

Fémvázas karkötőt készítettem vert csipkével díszítve. A csipkét üveg lencse védi.



A fém karkötő alapot ITT vásároltam. Rögtön kettőt vettem, biztos, ami biztos.


Idáig nem is volt probléma. Számomra a neheze csak most kezdődött. A csipke mérete 2cm lehetett, de ne csak egy kivágott valami legyen, hanem egy kerek egész. Nekiláttam a mintáim böngészésének. Szép is legyen, de túl sok kitűzés se legyen benne, mert nem férnek el a gombostűk. Először egy kis hunnia motívumra gondoltam. A kontúrszál vastagsága miatt elvetettem. Ekkor ugyanis nem tudom beragasztani a csipkét, s az üveg lencsét. Bár a gyakorlottaknak lehet, hogy ez nem okoz gondot, de ebben az eljárásban kezdő voltam,vagyok. Több motívumból a következő kettőt választottam:






A virág motívumnál csak a kontúrt használtam, s félveréssel készítettem a virágot. A másik motívumot a minta szerint használtam fel.
Egyiptomi 140-es cérnát használtam a csipke elkészítéséhez.



Időnként nagyítót használtam, hogy lássam, hova is kell kitűzni.Jobb lett volna vékonyabb tűt használni, de nekem sajnos nem volt.



A csipkét levéve ilyenek lettek:




Következett a beragasztás. A hobbi boltban a hobbi ragasztót ajánlották. Először a csipkét ragasztottam be:


Itt látszik, hogy a virág beragasztásánál a ragasztó nem húzott meg eléggé, s a csipke átnedvesedett. Le kellett szednem, kimosni a ragasztót, szárítani, s kezdhettem elölről. Utána a lencsét ragasztóztam be, hagytam száradni, s a megfelelő állag elérésekor behelyeztem a lencsét.


Kis virágos dobozt készítettem a két karkötőnek.



2017. július 5., szerda