Lehetőségem adódott, hogy résztvegyek a Sanghajban megrendezésre kerülő BudapestFEST kulturális fesztiválon. A rendezvényt Magyarország Sanghaji Főkonzulátusa szervezte a Kelet Gyöngye Tv-torony és a felhőkarcolók lábánál.
A magyar népi kézműveseket kilencen képviseltük:
Sevella Zsuzsanna népi kismesterségek oktatója, Szedlják István rézműves, Dávidné Gyarmati Zsuzsanna szövő, Tóth Ildikó kékfestő,
és én. Kis csapatunkhoz tartozott még Kesserű Andrea dizájner is.
Március 22.-én reggel érkeztünk meg a sanghaji repülőtérre:
Délután a bemutató sátrak dekorálásával megkezdődött a munkánk, amely még három napon keresztül tartott. Állandó kísérőnk Horváth Renátó Sanghajban tanuló magyar diák volt, aki mindenben segített nekünk.
Sok érdeklődő fordult meg a téren. Figyelték munkánkat, s kipróbáltak mindent, amit lehetett.
Ennek a szép körmöcbányai csipkének a készítését mutattam be:
Megismerkedtem Somával. Soma kínai diák, aki magyar nyelvet tanul a Sisu- Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyetemén. A képen Soma és évfolyamtársnője van mellettem:
Két napot töltöttünk kisebb-nagyobb megszakítással együtt. Érdekelte a csipkeverés, s minden amit Magyarországról tudni lehet. Jól beszél magyarul, így nagy segítségemre volt a kínaikkal való kommunikációban. Szeptembertől 10 hónapot Szegeden fognak az évfolyamból 8-an tölteni a tanárnőjükkel Dr Pikó Annával együtt. Én is sok érdekességet tudtam meg tőle Kínával kapcsolatban.
Néhány érdekes megjegyzés:
Soma egy kis városból származik. A kis város 10 millió lakosú. Tudja, hogy Szegednek kb. 160 ezer lakosa van, és hogy ott lassabb az élet mint Sanghajban. Kedves megnyilatkozása volt, miszerint úgy gondolja, hogy egy ilyen kis városban mindenki ismer mindenkit.
Sok látogató megcsodálta a csipkeverést, az elkészült csipkéket. Elcsodálkoztak azon, hogy mennyi csipkét lehet egy óra alatt elkészíteni a bemutatott csipkéből. Többször elhangzott a kérdés, hogy ha ilyen lassú a csipkeverés, akkor miért kézzel készítem, miért nem géppel? Miért kézzel készítem, ha így drágább lesz a csipke?
A bemutatók befejeztével ismerkedtünk a várossal. Végig sétáltunk a szállodához közeli sétáló utcán:
Lesétáltunk a Huangpu folyó partjára a Bundra:
A folyó túlpartján szemben van a Kelet Gyöngye Tv-torony:
Ámulva néztük a felhőkarcolókat:
A parkokban este békésen egymás mellett karaoke, utca zenélés, tajcsi...
Az utolsó napon városnézést iktattunk be.
Nappal is ellátogattunk a Bundra. Jól érzékelhető a várost szinte állandóan ellepő szmog:
Meglátogattuk Sanghaj óvárosát:
a Yu Gardent, a Boldogság kertjét,
a Jade Buddha templomot:
Még lett volna látnivaló, de ennyi fért bele az időnkbe.
Az ellátásunk pazar volt. A szállodánk a Hudec László által tervezett Park Hotel volt:
Ebédre, vacsorára így tálaltak nekünk:
Köszönetem mindenkinek, aki valamilyen formában hozzájárult ahhoz, hogy Sanghajban tölthettem 5 napot. Köszönetem mindenkinek, aki az ott tartózkodásomat könnyebbé, szebbé tette. Feledhetetlen élmény volt.
A résztvevők, szervezők csoportja:
Búcsúzóul a nemzeti színekkel kivilágított Kelet gyöngye Tv-torony:
A fotókat készítették:
Ducza Andrea
Lázár Nóra
Szedlják István
Tóth Károlyné
Gratulálok a résztvevőknek!
VálaszTörlésKatikám,köszönöm a kimerítő tájékoztatásod.Mindenben alapos vagy.Annak külön örültem hogy magyar vonatkozást is találtál.Köszönöm!!
VálaszTörlés