Az előadás címe: Változatos csipketechnikák a magyar népviseleteken.
A csipke egyszerűbb formáit nagyon régóta használták a ruházat tartósságának megőrzésére, összeállítására. Ekkor még funkcionális szerepe volt. A reneszánsz kortól válik díszítő elemmé a csipke.
Aki egy kicsit is érdeklődik a magyar viseletek iránt, annak nem ismeretlen a tény, hogy a viseletek is sok-sok fejlődésen mentek keresztül az évszázadok során. Kezdetben egyszerűbbek voltak. Az ipari forradalom, a folyószabályozások következtében egyre több jövedelemre tett szert a lakosság egy része. Ennek következtében viseletek is kezdtek kivirágozni. Egyre díszesebbek, egyre színesebbek lettek. Nagy versengés volt a díszítés területén. Emlékezzünk a matyók szólására: " hadd korogjon, csak ragyogjon"
Az előadó csipkefajtánként mutatta be, hogy melyik viseleten jelenik meg az adott csipkefajta, melyik változatát, s hogyan alkalmazták. Nem csak szép képeken keresztül tehettünk szert új ismeretekre, hanem kezünkbe is foghattuk a szebbnél szebb csipkéket.
Délután a gyakorlat következett. Nem véletlenül van a meghívón egy szép kontúrszálas vert csipke. A délutáni foglalkozás témája ugyanis a kontúrszálas vertcsipke készítése volt. A gyakorlatot Erdei T. Lilla és Estók Judit vezette.
Nagyon sok új ismeretet kaptam a csipke alkalmázáról az előadás során. Az ismereteken túl ötleteket kaptam, hogy mely településeket érdemes még felkeresnem, ahol remélhetőleg még sok szép csipkeszépséggel találkozhatok. Köszönöm a szivélyes fogadtatást, a bőséges vendéglátást!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése