A képet Charles Antoine Coypel készítette 1743-ban. Kettős portré címmel vált ismertté.
Charles Antoine Coypel 1694-ben született. Apja a királyi udvarban festőként, tervezőként dolgozott a francia udvarban. Halálakor Charles Coypel örökölte apja pozícióját az udvarnál. Sokrétű tehetség volt. Kárpitokat tervezett, színházi látványterveket készített. Írásai is figyelemre méltóak. Írt verseket, prózákat, két tragédiát és több komédiát. 1747-ben a Királyi Akadémia igazgatójának és udvari festőnek nevezték ki. Coypel volt az első, aki a Don Quijote illusztrációit elkészítette.
A fenti kettős portré Francois de Jullienne textil kereskedő és festménygyűjtőt és fiatal feleségét Marie Élisabeth de Séré de Rieux-t ábrázolja. A kép mérete 100x80cm. Papírra olajjal és pastellel készült.
Két ok miatt választottam ezt a festményt. Egyrészt az öltözékek szép csipkéje miatt.
A hölgy ruhája csupa csipke. A kézelő:
A csipkeszalaggal és masnival átkötött hajfonat:
A ruhaderék , és a szabásvonal is dúsan csipkével díszített. Még a nyakék is csipkéből készült:
Nem csak a női ruha, hanem a férfi ruha is csipkés. A kézelő:
A zsabó:
Másrészt a frivolitás hajócska miatt választottam ezt a képet:
A kép tanúsága szerint már az 1700-as években divatos kézimunka volt a frivolitás. A hajócska nagyobb a ma szokásosnál, de a szerkezete ugyanolyan:
Források:
www.metmuseum.org
https://en.wikipedia.org
https://fr.wikipedia.org
https://www.britannica.com
www.pinterest.com
Csodás kép!
VálaszTörlésBár a hajócska a högy kezében tank méretű. :-) Régebben Laurával a blogján találkoztam hasonlóval. De sajnos annyiban maradt. Csipkéhez csomóztak vele zsinórfélét valószínűleg.