Sárköz Tolna megyében található. A Szekszárd és Báta közötti ártéri, mélyen fekvő terület.
Öt települést sorolunk a sárközi települések közé: Őcsény, Decs, Sárpilis, Alsónyék, Báta. A honfoglalás óta lakott vidék. A középkorban magas fejlettségi szintet ért el. Öntudatos mezővárosi polgársága révén a reformáció egyik fontos központja volt. A hódoltság korában a vízszabályozás megszűnt, így elmocsarasodott a terület. A 19.század második felében az ármentesítés következtében robbanásszerű változás következett be. Az egykori halász-pákász falvak szántóművelésre rendezkedtek be. Paraszti lakossága gyors gazdagodásnak, polgárosodásnak indult.
A 19.század végi, 20.század eleji világot lelhetjük meg a sárközi tájházakban.Öt települést sorolunk a sárközi települések közé: Őcsény, Decs, Sárpilis, Alsónyék, Báta. A honfoglalás óta lakott vidék. A középkorban magas fejlettségi szintet ért el. Öntudatos mezővárosi polgársága révén a reformáció egyik fontos központja volt. A hódoltság korában a vízszabályozás megszűnt, így elmocsarasodott a terület. A 19.század második felében az ármentesítés következtében robbanásszerű változás következett be. Az egykori halász-pákász falvak szántóművelésre rendezkedtek be. Paraszti lakossága gyors gazdagodásnak, polgárosodásnak indult.
Az őcsényi tájház különleges, magán tulajdonban lévő tájház. Csapai János gyűjtötte össze az itt látható tárgyakat a családi örökségből és a településről. A mai napig szaporodik a gyűjtemény. A rendszerezésben a szekszárdi Wosinsky Mór múzeum dolgozói segítettek a tulajdonosnak.
Az épület mai formáját az 1880-as évek elején nyerte el, Deák István
jómódú őcsényi református gazda idején. Az épület kisebb-nagyobb
változtatásokon átesett az idők folyamán. A tájház a Duna szabályozása után meggazdagodott őcsényi parasztság
életmódját, lakáskultúráját, valamint gazdasági felszereléseit mutatja
be.
Az első szoba, a tisztaszoba.
Az ágyban felrakott párnákat nem használták. A gazdagság fokát mutatta a párnák mennyisége, s díszítettsége. Van itt szőttes párna:
Párna horgolt csúppal:
Az ágyat díszítő textília hímzéssel díszített:
A szekrény:
A bölcsőben fekvő csecsemő:
Kicsit részletesebben:
A népviseletbe öltöztetett babák ruházata eredeti régi ruhákból készült:
A kötény rojtkötése selyemszálból készült:
A baba parittya főkötője:
Láthattam még több parittya főkötőt: A fehér hímzésűek a régebbiek:
Később elszínesedett a hímzés, elnagyoltabb lett, egyszerűbb motívumokkal:
Sőt gépi csipkerátétes is készült:
Egy sárközi kendő rojtja:
És végül egy érdekesség.
Mit gondoltok mi ez? Egy a sárközben használt iskolatáska. Drótból készült. Az egyik oldalra került a palatábla, a másik oldalra a tankönyv. Nem hordtak annyi könyvet, füzetet, mint ma.
A bemutatottakon túl még nagyon sok érdekességet lehet látni ebben a tájházban. Érdemes ellátogatni Őcsénybe.
Források:
http://www.ocseny.hu/elemek/html_elemek/muzeumok_tarlatok/tajhaz/tajhaz.htmhttps://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1rk%C3%B6z
A fotókat (az első kettőt kivéve) 2019 májusában készítettem.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése